Zahraničně-politická orientace

3.1. Členství v mezinárodních organizacích a regionálních uskupeních
3.2. Účast země na mnohostranných smlouvách a dohodách
3.3. Přehled bilaterálních smluv s ČR (včetně data vstupu) – mimo smluv dle kap.7.1.
3.1. Členství v mezinárodních organizacích a regionálních uskupeních
Panama je členem Organizace spojených národů (UN, ONU), Organizace amerických států (OAS, OEA), Mezinárodní banky pro obnovu a rozvoj (IBRD), Světové banky, Mezinárodního měnového fondu (IMF), Světové obchodní organizace (WTO), Meziamerické rozvojové banky (IADB, BID), Latinskoamerického ekonomického systému (LAES, SELA), Latinskoamerické asociace pro integraci (SICA), Středoamerického společného trhu (MCCA), Mezinárodní organizace pro výživu a zemědělství (FAO), Mezinárodní organizace práce (ILO), Mezinárodní organizace kriminální policie (INTERPOL), Mezinárodní námořní satelitní organizace (INMARSAT), Mezinárodní telekomunikační satelitní organizace (INTELSAT), Organizace Spojených národů pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO), Organizace Spojených národů pro výcvik a vývoj (UNITARY), Světové zdravotnické organizace (WHO), Světové turistické organizace (WToO), Světové meteorologické organizace (WMO), Světové organizace duševního vlastnictví (WIPO), Světové federace odborů (WFTU), Světové poštovní unie (UPU), Univerzity Spojených národů (UNU), Mezinárodní obchodní komory (ICC), Organizace Spojených národů pro průmyslový rozvoj (UNIDO), Konference Spojených národů o obchodu a rozvoji (UNCTAD), Mezinárodní telekomunikační unie (ITU), Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO), Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA), Mezinárodního počítačového střediska (ICC), Agentury pro zákaz jaderných zbraní v Latinské Americe a Karibské oblasti (OPANAL), Mezinárodní námořní organizace (IMO), Stálého arbitrážního dvora (PCA), Ekonomické komise OSN pro Latinskou Ameriku a Karibskou oblast (ECLAC), Středoamerické banky pro ekonomickou integraci (BCIE), Mezinárodního fondu pro rozvoj zemědělství (IFAD), Mezinárodní finanční korporace (IFC), Rady pro spolupráci v oblasti cel (CCC), Mezinárodní organizace pro standardizaci (ISO), Mezinárodního olympijského výboru (IOC) a členem Sdružení karibských států (AEC).
 
3.2. Účast země na mnohostranných smlouvách a dohodách
Panama je země s rostoucím zájmem o vytváření nových dohod. V rámci multilaterální spolupráce podepisuje stále více dohod a to především v kontextu středoamerické spolupráce – Dohoda o ekonomické integraci SIECA (z roku 1963) a dohoda o politické integraci SICA (z roku1990). Dále má podepsané dohody o spolupráci s USA, Japonskem, Čínou a s EU. „Dohoda  o Asociaci mezi EU a Střední Amerikou“, které je Panama součástí byla podepsaná v květnu 2010 a měla by vstoupit v platnost v květnu 2012. Velkou důležitost mají pro Panamu dohody o volném obchodu s USA a středoamerickými zeměmi (CAFTA).
 
Z hlediska zahraničních investorů je Panama také nástupištěm na trhy jiných zemí, a to díky četným dohodám o volném obchodu – viz dohoda o volném obchodu s USA CAFTA a další. Parlament v roce 2009 ratifikoval dohodu o volném obchodu také s Kanadou a DVO s Nikaraguou. V r. 2010 došlo k podpisu dohody o dílčí spolupráci s Kubou (Tratado de Alcance Parcial).
 
3.3. Přehled bilaterálních smluv s ČR (včetně data vstupu) – mimo smluv dle kap.7.1.
Platné bilaterální dohody:
Vzájemná smluvní základna se opírá o existenci Dohody o podpoře a ochraně investic platné od roku 1999 a Dohody o zrušení vízové povinnosti platné od roku 2004.
V jednání je český návrh na renegociaci „Dohody o ochraně a podpoře investic“; panamská strana poslala 3. 8. 2010 návrh protokolu o změně DOPI, na který česká strana reagovala protinávrhem z října 2010.
K podpisu je připravena „Dohoda o zabránění dvojímu zdanění“, poslední jednání expertů proběhlo v Praze ve dnech 21. 3.–24. 3. 2011. Předpokládá se podpis této dohody ve II. čtvrtletí 2012.