Očekávaný vývoj v teritoriu

10.1. Významné události v následujícím roce a jejich dopady na ekonomickou sféru země
10.2. Trendy, vstup země do mezinárodních uskupení, přijetí nových zákonů, daní apod.
10.3. Nové možnosti pro český export či jinou ekonomickou spolupráci s ČR
 
Ekonomický růst země je v posledních dvou letech relativně vysoký (7 až 10 %) a z této skutečnosti lze odvodit příznivé podnikatelské klima pro budoucnost. Nejsou známy indicie či ukazatele, které by vedly k ohrožení podnikání v soukromém sektoru.
 
10.1. Významné události v následujícím roce a jejich dopady na ekonomickou sféru země
V roce 2014 se v Panamě uskuteční prezidentské volby, jejich průběh by dle očekávání měl být demokratický a bezproblémový. Bez ohledu na výsledek voleb se nepředpokládají významné změny v podmínkách pro podnikatelský sektor.
 
10.2. Trendy, vstup země do mezinárodních uskupení, přijetí nových zákonů, daní apod.
V rámci středoamerického regionu vykazuje Panama lepší makroekonomické ukazatele, než většina okolních zemí. Je to dáno zejména výhodou Panamského průplavu a dalšími faktory: výrobní struktura země je diverzifikována, teritoriální struktura jejího zahraničního obchodu je díky bezcelní zóně Colón výrazně diverzifikovaná, země využívá výhod CAFTA, PZI. Devizové rezervy rostou, nemění se podíl zahraničního zadlužení na HDP. Panama se účastní jednání Středoamerického sdružení SICA a SIECA. Daňové podmínky jsou pro zahraniční firmy výhodné.
 
10.3. Nové možnosti pro český export či jinou ekonomickou spolupráci s ČR
Evropská unie a země Střední Ameriky (Kostarika, Salvador, Guatemala, Honduras, Nikaragua a Panama) uzavřely v květnu 2010 v Madridu jednání o obchodní části Asociační dohody (dohoda dále obsahuje kapitoly týkající se politiky a vzájemné spolupráce). Tato dohoda vstoupí dle předpokladu v platnost v prvním čtvrtletí 2012 apřinese rozšíření možností pro evropské (české) podnikatele v obchodu zbožím a službami. EU je druhým nejvýznamnějším obchodním partnerem v regionu po USA a to vytváří předpoklad dalšího rozvoje vzájemného obchodování. Dovoz ze zemí Střední Ameriky do EU tvoří hlavně zemědělské produkty, káva, banány a další ovoce. Mezi nejvýznamnější vývozní artikly z EU do Střední Ameriky naopak patří strojní zařízení, chemikálie, lodě, čluny, automobily a pohonné hmoty. Unikátní příležitost pro podnikatele v Panamě nabízí „Volná zóna Colón“. České firmy mohou k rozvoji své činnosti v případě potřeby využívat kancelář Delegace EU v Nikaragui, která nerezidentně působí ve všech zemích Střední Ameriky.