Historie

Historie Panamy a její osídlení začíná před více než 10000 lety před naším letopočtem, tedy daleko v před-kolumbovské éře. Mezi kmeny na území dnešní Panamy patřili Monagrillo, Cueva a Conte.

Moderní dějiny Panamy se však vážou k objevení Ameriky.První evropský mořeplavec, který stanul na území dnešní Panamy, byl Rodrigo de Bastidas v roce 1501. Rok na to se plavil Kryštof Kolumbus z Hondurasu přes Kostariku podél karibského pobřeží Panamy. Objevil řeku Chagres a zátoku Portobelo.

V roce 1513 Vasco Nuñez de Balboa potvrdil pověsti domorodých obyvatel o druhém oceánu, a stal se tak prvním Evropanem, který objevil Tichý oceán.   

V roce 1519 bylo založeno město Panama, dnešní Panama City, které se stalo důležitou spojnicí na cestě z Peru do Španělska. Peruánské incké zlato a stříbro připlouvalo na lodích z Limy do Panamy. Zde se přeložilo na vozy a koňské spřežení a otroci dopravili náklad do přístavu Portobelo, na karibské straně Panamy. Zde se náklad skladoval a třídil a následně odvážel do Španělska. Pozemní cesta přes panamskou šíji se jmenovala Camino Real (královská stezka), ale díky tomu že cesta je lemována kříži (mrtvých otroků i vojáků), je cesta také známá jako Camino de las Cruces (křížová cesta).
V roce 1671 pirát Henry Morgan vyplenil a zcela zničil město Panama. Tyto ruiny Staré Panamy (Panama Vieja), jsou dnes navštěvovaná turistická atrakce.

V následujících letech bylo postaveno nové město Panama. Deset kilometrů západně od zničené Panama Vieja, na vhodnějším místě - dnešním Casco Viejo.
Od 1538 do 1821 Panama byla podřízena španělské koruně. Domorodé kmeny byly potlačeny a nakonec zcela zlikvidovány jako jinde v Americe. Již v 17. století kmen Cueva zcela vymizel. Pouze jediný domorodý kmen se ubránil úspěšně kolonizátorům: Kuna. Dodnes kmen Kuna ctí své tradice a žije na svém nezávislém území v Panamě.


28. listopadu 1821 Panama, spolu s několika dalšími latinsko-americkými státy, vyhlásila nezávislost na Španělsku. Současně se spojila s Kolumbií, Venezuelou a Ekvádorem a vytvořila pod vedením Simona Bolívara Velkou Kolumbii (Gran Columbia). 

Během následujících desetiletí se Panama několikrát pokusila osamostatnit od Gran Kolumbie, ale bez úspěchu, přestože se těšila vysokému stupni autonomie.
Po neúspěšném pokusu francouzské investiční skupiny o výstavbu panamského průplavu v letech 1881 a 1889 byly plány tohoto projektu prodány Spojeným státům. 

V roce 1903 Panama, s velkou podporou USA, konečně vyhlašuje samostatnost a odtržení od Kolumbie. Výměnou za pomoc s osamostatněním Panamy získali Spojené státy nárok na 80 kilometrů dlouhý a 15 km široký pás přes panamskou šíji, známý od té doby jako zóna panamského průplavu. Od dne nezávislosti byla zavedena v Panamě ústavní demokracie. Přinejmenším až do poloviny padesátých let, kdy armáda začala pronikat do politiky a po několika pučích byla ustanovena vojenská junta pod vedením brigádního generála Omara Torrijose. V roce 1972 juntou zvolený parlament vytvořil vládu. V roce 1977 Spojené státy a Panama podepsali smlouvu, která zavázala Spojené státy, aby vrátili zónu panamského průplavu zóny do konce tisíciletí.
V roce 1980 se vztahy mezi Spojenými státy a Panama ochladily. V roce 1983 se generál Manuel Noriega stal prezidentem Panamy a zavedl diktátorský styl vlády. V roce 1988 byl obviněn USA z obchodu s drogami. Známá je jeho spolupráce např. s kolumbijským kartelem Pablo Escobara. Noriega prohrál volby v roce 1989, ale nepřijal výsledek a obvinil Spojené státy z volebního podvodu. 

Tento znepokojivý vývoj vedl nakonec k americké invazi 20. prosince 1989, která dostala jméno „Just Cause“. Týden po začátku této invaze začalo stahování amerických jednotek. Počet obětí není dodnes znám, protože neutrálním organizacím nebyl povolen vstup do Panamy v prvních třech dnech invaze.

Během operace byl Manuel Noriega zatčen a převezen do vězení na Miami.

V současné době je ve vězení ve Francii a čeká na vydání do Panamy.

Po zneškodnění Noriegovi diktatury se znovu nastolila parlamentní demokracie.

31. prosince 1999 předala americká armáda panamské vládě panamský průplav.

V současné době je presidentem Panamy majitel obchodního řetězce Super 99 Ricardo Martinelli.V současné době 3000 lodí pluje ve vodách světových oceánů pod panamskou vlajkou!. Panama má největší bezcelní zónu na americkém kontinentu.